Ramazan Değer: Ümmetin Yetimleri Kürtler Büyük Eziyetler Çekiyor
Mazlumder tarafından Bursa İznik'te düzenlenen II. Kürt Forumu'nda bir konuşma yapan Ramazan Değer'in konuşmasının özeti:
.

 

"Kürt olduğum halde meseleye bir Kürt gözüyle bakamıyorum. Keşke bir Kürdistan kurulmuş olsaydı, bizler bugün Türkler, Araplar ve hatta bütün ümmet için nelerin yapılabileceğini konuşuyor olurduk. Ben, Kürtlerin bir devlet kurduktan sonra sorunların biteceği inancında değilim. Çünkü Allah peygamberini Arap ulusu için bir mücadele vermesi için göndermedi. Tabi burada Kürtler ezilmiyor ya da Kürtler bir ulus olmasın tezini savunmuyor değilim. İslamcıların kardeşlik kavramına getirdikleri anlamı da doğru bulmuyorum. Çünkü gerek Kürtlerin ve gerekse de Türkler bu kardeşlik kavramının içini boşaltmış ve kardeşlik bir sorun yumağına dönüştürülmüştür. Dolayısıyla sağlam bir kardeşliğin tesisi için bir ahlaka ihtiyacımız var. 

Müslümanların İslam’dan uzaklaştıklarını gördükçe içimiz cız ediyor. Ümmetin yetimleri olarak Kürtler büyük eziyetler çekmektedirler. Müslümanlar bu sistemden bir tokat yiyorlarsa, Kürtler iki tokat yemekteler. Çünkü bu sistem İslam’ı dışlamaktadır. Bir Türk aile ile Kürt ailenin bir ulus adına birbirinden ayrılmasına razı değilim. Pakistan ve Hindistan’ın birbirinden ayrılırken yaşadıkları katliamları  gördüğümüzde içimiz paramparça oluyor; Allah o günleri bir daha bize göstermesin. Umarım Müslümanlar bu işin sorumluluğu bilinciyle hareket eder ve gerçekten kendilerine düşen sorumluluğu hakkına yerine getirir ve meselenin bu şekilde çözülmesine fırsat vermezler. Ümmetin arasına Amerika ve İngilizlerce cetvelle çizilen bu sınırları kabul etmiyoruz."

KUDÜS HABER

Paylaşım :
Mail Yazdır Yorum Yaz 0 Yorum
14-01-2013 21:14
KÜRT FORUMU

Ali Akel: Kürt Sorunu İçin Tüm Çözümler Tartışılmalıdır

Abdurrahman Kurt: Kürt Sorunun Çözümünde Önemli Bir Aşamadayız

Abdurrahman Adıyanar: Kürtler Aldatılan Bir Millettir

Diğerleri »»
İSLAMİ UYANIŞ ve FİLİSTİN KONFERANSI

FİLİSTİN: İsmail Heniyye

FİLİSTİN: Ebu Merzuk

BAHREYN: Said Cihadi

Diğerleri »»
ANALİZ

Yeni Stratejik Eksen Canlanıyor

Abbas’ın Ürdün’de Ne İşi Var?

Siyonist İsrail 2020’ye Kadar Dayanabilecek mi?

Diğerleri »»
KUDÜS TV HABER PORTALI Hakkımızda  |  Programlar  |  Yayın Akışı  |  İletişim
Sosyal Medyada Biz
Twitter Facebook Mobile Rss Sitene Ekle Site Map
KUDÜS TV HABER PORTALI
Tüm Hakları Saklıdır © 2012
Sitede bulunan materyaller yasal olarak koruma altındadır. Alıntı yapmak istediğiniz zaman kaynak göstererek alıntı yapabilirsiniz.
Tasarım & Yazılım : Network